سبک وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی

سبک وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی

سبک وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی به اصول و نکات مهمی اشاره دارد که باعث میشود فرد برای سرمایه گذاری بلند مدت بتواند تصمیمات آگاهانه ای اتخاذ کند. به عبارت دیگر، با رعایت اصولی که وارن بافت برای سرمایه گذاری بلند مدت و ارزشی در پیش گرفته است، فرصت و شانس بیشتری برای کسب درآمد در بازار سرمایه را خواهید داشت. تحلیل نوین؛ برگزارکننده دوره های آموزش بورس در مشهد ابتدا سرمایه گذاری ارزشی در بورس را بررسی نموده و شش اصل مهمی که از درسهایی از وارن بافت در این زمینه ارائه داده است را معرفی خواهد کرد.

سرمایه گذاری ارزشی چیست؟

سرمایه گذاری در بورس به شیوه های مختلفی انجام میشود؛ به طوریکه اغلب افراد به دنبال خرید و فروش سهام شرکت های گوناگون با کمک داده های بدست آمده از تحلیل تکنیکال هستند و نوعی سرمایه گذاری کوتاه مدت به شمار می رود. در مقابل، افراد حرفه ای تر در این حوزه بیشتر به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت و رهایی از نوسانات مداوم قیمت سهام در دوره های کوتاه می باشند. سرمایه گذاری ارزشی نوعی دیدگاه بلند مدت در بازار سرمایه می باشد که لازمه موفقیت در آن استفاده از تکنیک ها و ابزارهایی همچون تحلیل بنیادی می باشد.

سبک وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی یعنی راهکارهایی که بتوان سهام شرکت هایی را خریداری کرد که در حال حاضر قیمت ارائه شده برای آنها بسیار کمتر از نرخ و ارزش واقعی آنها باشد. به عبارت دیگر، در این شیوه سرمایه گذری باید بتوانید سهام هایی را جستجو کنید که به دلایل مختلف در حال حاضر و حتی ماه های آینده ارزشی کمتر از ارزش ذاتی شان داشته باشند و به مرور احتمال رشد صعودی در قیمت سهام آنها وجود دارد.

بهترین سرمایه گذاری ارزشی با سبک وارن بافت

وارن بافت؛ کار آفرین، بازرگان، سرمایه گذار آمریکایی می باشد که در ۳۰ اوت ۱۹۳۰ در ایالات اوهاما دیده به جهان گشود و در رشته اقتصاد تحصیل کرد. او هم اکنون به عنوان مدیرعامل و رئیس شرکت برکشایر هاتاوی فعالیت می کند و از این طریق مدیریت شرکت های  فرعی بسیاری از قبیل گایکو، دیری کوئین، هاینز و مارس اینکور پورتید را نیز به عهده دارد. او همچنین سهام قابل توجه ای در بسیاری از شرکت های معروف از جمله کوکاکولا، آمریکن اکسپرس و آی سی ام دارد.

در نتیجه ی این عوامل باعث شده که او به عنوان موفق ترین سرمایه گذار قرن ۲۰ و یکی از ثروتمند ترین افراد جهان شناخته شود. بدون شک اطلاع از سبک سرمایه گذاری وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی می تواند راهکاری مناسب برای دست یافتن به موفقیت های بیشتر در بورس برای بلند مدت باشد. از مهم ترین اصول ارائه شده توسط وارن بافت در این زمینه شامل موارد زیر می باشد:

بررسی کامل ROE

یکی از مهم ترین گام هایی که لازم است برای موفقیت در سرمایه گذاری ارزشی مد نظر داشت، بررسی ROE یا بازده حقوق سهام داران شرکت مورد نظر می باشد. به عبارت دیگر، وارن بافت به عنوان یک سبک در سرمایه گذاری ارزشی ابتدا میزان درآمد خالص را محاسبه نموده و بر مجموع حقوقی که تمام سهام داران شرکت دریافت می کنند تقسیم نموده و فاکتور ROE را بدست می آورد. لازم است این فاکتور در چند سال پیاپی برای شرکت مورد نظر اندازه گیری شود تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

بررسی دقیق D/E

از دیگر فاکتورهای مهمی که لازم است برای انتخاب شرکت و سرمایه گذاری بلند مدت مد نظر قرار داد، میزان بدهی های موجود می باشد. علاوه بر بدهی های موجود برای شرکت، لازم است این مقدار بر کل حقوقی که سهام داران دریافت می کنند تقسیم کنید تا فاکتور D/E بدست آید. بالا بودن این فاکتور نشان دهنده این است که شرکت مورد نظر هزینه های زیادی داشته و بدون شک در آینده نیز سودآوری آن بسیار ناپایدار خواهد بود و نقش مهمی در یادگیری درسهایی از وارن بافت در سبک سرمایه گذاری ارزشی دارد.

نقش حاشیه سود در سبک وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی

برای موفقیت در شناسایی شرکت هایی که در حال حاضر ارزش سهامشان کمتر از نرخ ذاتی و واقعی معرفی میشود، لازم است حتما به حاشیه سود توجه شود. برای محاسبه این فاکتور کافیست بر اساس داده های مالی شرکت مورد نظر، میزان درآمد خالص را بر فروش خالص آن تقسیم نمایید. این کاملا طبیعی است که هر چه مقدار حاشیه سود بیشتر باشد، به همان اندازه امید به افزایش ارزش و سودآوری شرکت در آینده بیشتر خواهد بود.

درسهایی از وارن بافت

منحصر به فرد بودن محصولات شرکت

شاید برایتان جالب باشد که به عنوان یک سبک برای وارن بافت در سرمایه گذاری ارزشی، به محصولات شرکت مورد نظر و تفاوت هایی که با محصولات رقیب در آنها وجود دارد باید توجه شود. به عبارت دیگر، باید به این سوال پاسخ دهید که محصولاتی که شرکت مورد نظر چه تفاوت های قابل توجهی با رقبای خود دارد؟ آیا این تفاوت ها می تواند به عنوان یک نقطه امید برای بدست آوردن بازار بیشتر در آینده در نظر گرفته شود؟ از نظر وارن بافت، سرمایه گذاری برای شرکت هایی که خلاقیت در محصولات آنها وجود ندارد و با رقیب خود متفاوت نیست، ارزش زیادی نخواهد داشت.

سرمایه گذاری برای شرکت های قدیمی

یکی از مهم ترین درسهایی از وارن بافت برای موفقیت در سرمایه گذاری ارزشی، انتخاب شرکت هایی می باشد که سابقه بالایی داشته باشند و بتوان داده های مالی و آماری کافی از آنها بدست آورد. در حالت کلی وارن بافت همیشه تمایل دارد شرکت هایی را انتخاب کند که بیش از ده سال سابقه فعالیت دارند و ساز و کار آنها مشخص بوده و به عبارت دیگر، جواب خود را پس داده باشند.

بررسی ارزش فعلی شرکت – درسهایی از وارن بافت

همان طور که اشاره شد، در سرمایه گذاری ارزشی باید به دنبال سهام شرکت هایی باشید که در حال حاضر ارزش آنها کمتر از نرخ واقعی معین شده است؟ نکته مهم این است که چطور متوجه شویم این نرخ آیا با ارزش واقعی تفاوت دارد یا خیر؟ این مهم ترین گام در سرمایه گذاری می باشد که می توان گفت مهارت شناسایی ارزش واقعی شرکت ها همان تفاوت اصلی وارن بافت با سایر سرمایه گذاران است که فاکتورهای بسیار زیادی را شامل میشود و درسهایی از وارن بافت در این نوشتار در این زمینه با هم بررسی کردیم . 

تمام افرادی که قصد دارند در سرمایه گذاری ارزشی و بلند مدت فعالیت داشته باشند، باید علم و مهارت کافی برای بررسی رفتار سهام مورد نظر در بلند مدت را داشته باشند. برای این منظور تسلط به ابزارهایی همچون تحلیل بنیادی کاملا ضروری خواهد بود. تحلیل نوین از جمله مراکز آموزش بورس در مشهد می باشد که دوره های حضوری و آنلاین را در این زمینه ارائه داده و افراد حرفه ای در این حوزه تجربیات خود را با شما به اشتراک خواهند گذاشت. برای اطلاع از نحوه برگزاری این دوره ها کافیست از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با گروه تحلیل نوین در ارتباط باشید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *