۸ نکته مهم که قبل از خرید و فروش سهام در بورس باید بدانید

خرید و فروش سهم در بورس

قبل از خرید و فروش سهام در بورس ذهن باید بیشترین تمرکز را داشته باشد تا بتواند در نهایت تصمیم گیری درستی انجام دهد. به عبارت دیگر، تمام آنچه در دوره های آموزش بورس و یا در مدت زمان حضور در بازار سرمایه کسب کرده اید، قبل از خرید و فروش سهم در بورس باید بر روی میز تصمیم گیری قرار گیرند و در نهایت خروجی مطلوبی از آن خارج شود. مجموعه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین در ادامه چند اصل مهم که برای رسیدن به موفقیت باید از قبل از خرید و فروش در بورس بدانید را معرفی خواهد کرد.

 

قبل از خرید و فروش سهام در بورس عرضه و تقاضا را جدی بگیرید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اغلب افراد در شروع معامله در بورس دچار میشوند، عدم توجه به میزان عرضه و تقاضا می باشد که ضررهای زیادی را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، زمانی که قیمت یک سهم در حال افزایش می باشد، معامله گر به حد ضرر و حداکثر سود که در استراژی خود تعریف کرده است توجه نمی کند و منتظر سود بیشتر خواهد بود. واقعیت این است که با افزایش قیمت یک سهم به مرور عرضه نیز افزایش پیدا می کند و در نهایت روند صعودی قیمت به نزولی تبدیل خواهد شد. در نتیجه بهتر است در زمان مناسب نسبت به فروش سهم اقدام کنید.

این مساله در شرایطی که قیمت سهم در حال کاهش می باشد نیز وجود دارد و با افت قیمت به مرور تقاضا برای خرید آن افزایش پیدا می کند و در نهایت روند نزولی به صعودی تبدیل خواهد شد. افراد حرفه ای قبل از خرید و فروش سهام در بورس به حد ضرر و زیان و سودی که تعریف کرده اند توجه می کنند و با توجه به محدوده مقاومت و حمایت اقدامات لازم را انجام می دهند.

 

به صف خرید توجه کنید

در طول فعالیت در بازار سرمایه و بورس به مرور متوجه خواهید شد که در برخی شرایط برای یک سهم ممکن است صف های خرید تشکیل شود و تقاضا برای آن با رشد زیادی مواجه گردد. در این شرایط اگر این صف تا چند روز با تقاضای زیادی مواجه بود و در نهایت به یکباره قیمت آخرین معامله منفی شد و اصطلاحا صف فرو ریخت، در اولین فرصت نسبت به فروش سهم اقدام کنید.

 

به محدوده حمایت دقت کنید

یکی از مهم ترین مواردی که در دوره های آموزش تحلیل تکنیکال به آن پرداخته میشود، تعیین کردن محدوده حمایت و مقاومت در سهم می باشد. تعیین این دو تاثیر بسیار زیادی بر تصمیم گیری های درست قبل از خرید و فروش سهام در بورس دارد. به عنوان یک نکته بسیار مهم می توان به شرایطی اشاره کرد که قیمت سهم در حال افت شدید می باشد و این روند به نظر می رسد که ادامه دارد باشد. افراد حرفه ای در این شرایط منتظر برگشت رفتار بازار را نخواهند بود و به محض اینکه قیمت سهم به محدوده حمایت رسید نسبت به فروش اقدام می کنند. با این روند می توان تا حد زیادی از شکست و ضررهای زیاد در حین معاملات جلوگیری کرد.

 

سهم نزدیک محدوده مقاومت را نخرید

نزدیک شدن قیمت یک سهم به محدوده مقاومت به معنای این است که این شرایط برای خرید سهم مناسب نیست. بهترین کار در این شرایط اگر مقاومت شکسته شد و به بالاتر از حد تعیین شده قبلی رسید، حمایت جای حد مقاومت قبلی را خواهد گرفت و بهتر است حد ضرر را در این نقطه قرار دهید.

 

در خرید و فروش سهام در بورس به سود توجه کنید

یکی از تصورات اشتباهی که ممکن است تصمیم گیری قبل از خرید و فروش سهم در بورس را تحت تاثیر قرار دهد، خوب بودن نگهداری سهم های بدون ضرر و سود در مدت طولانی می باشد. سهم هایی که برای مدت زمان طولانی با ضرر مواجه نشده و سود چندان زیادی نداشته اند، در واقع نوعی ضرر به شمار می روند. چون نه تنها در این بازه زمانی فرصت سرمایه گذاری بر روی سایر معاملات را از دست داده اید، بلکه تمرکز کافی برای انجام معاملات بیشتر را نیز نخواهید داشت. به عبارت دیگر، این گروه از سهم ها تنها ذهنتان را درگیر می کنند و هیچ سودی ندارند. سود کم برای یک سهم در واقع نوعی ضرر است که غیر مستقیم دچار آن میشوید.

 

افت شدید قیمت ها یک فرصت برای خرید!

روزهای خوش و ناخوش در بازار سرمایه بسیار زیاد می باشد و برای بسیاری از سهم ها ممکن است در یک بازه زمانی افت شدید قیمت وجود داشته باشد. افراد حرفه ای در این شرایط سهم هایی که با افت قیمت زیاد مواجه می باشند را در نظر گرفته و تجزیه و تحلیل می کنند. به محض اینکه قیمت در صف فروش مثبت شد، زمان مناسبی برای ریسک کردن و خرید سهم می باشد. گاهی اوقات قبل از خرید و فروش سهام در بورس لازم است مدیریت ریسک داشته باشید تا نتایج بهتری را بدست آوردید.

 

وسوسه ها را کنترل کنید

از مهم ترین ویژگی های افراد موفق در بازار سرمایه و بورس، کنترل وسوسه ها و رهایی از حرص و طمع می باشد. به عنوان مثال، ممکن است برخی از سهم هایی که خریداری نکرده اید و معاملاتی با آنها انجام نمی دهید با رشد قیمت بسیار بالایی مواجه شوند. در این شرایط قطعا برخی از معامله گران سودهای بسیار بالایی بدست خواهند آورد. اما این مساله نباید شما را وسوسه کند که تمام مدت قیمت این سهم ها را کنترل کنید و حسرت بخورید که ای کاش این سهم را خریداری می کردید. سود موجود در بازار سرمایه نا تمام است و هر یک از معامله گران سهمی از آن دارند و نباید خود را سرزنش کرد که چرا تمام سودها را بدست نمی آورید. داشتن این دیدگاه باعث میشود که تمرکز کافی برای انجام معاملات صحیح نداشته باشید و قطعا شکست هایی را در پی خواهد داشت.

 

به استراتژی معاملاتی اعتماد کنید

تعریف استراتژی و بهبود آن در طی انجام معاملات متعدد نه تنها باعث میشود تا تمرکز بیشتری برای تصمیم گیری قبل از خرید و فروش سهم در بازار داشته باشید، بلکه شانس و احتمال موفقیت را افزایش می دهد. معامله گرانی که به استراژی های خود پایبند هستند، تحت تاثیر صحبت ها و راهکارهای سایر معامله گران که در بیشتر مواقع نوعی طعمه به شمار می روند قرار نخواهند گرفت. کافیست استراژی معلاملاتی را کاملا حرفه ای تعریف کنید و با اعتماد به نفس از آن در تصمیم گیری های خود برای خرید و فروش سهام در بورس استفاده نمایید.

بدون شک نکات و موارد مهمی که لازم است قبل از خرید و فروش در بورس بدانید دایره گسترده ای خواهند داشت و استفاده از تجربیات دیگران در این حوزه می تواند راهکار مناسبی برای آشنایی با آنها به شمار رود. تیم تحلیل نوین با برگزاری دوره های آموزش بورس در مشهد توسط اساتید حرفه ای اصول فنی و روانشناسی بازار را ارائه خواهد داد. برای اطلاع از زمان برگزاری دوره های آموزش بورس می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.