تحلیل تکنیکال بهتر است یا تحلیل بنیادی؟

تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی

تحلیل تکنیکال و بنیادی دو روش کاربردی در تجزیه و تحلیل رفتار بازار می باشند که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. با توجه به تفاوت های موجود در نحوه بررسی و تجزیه و تحلیل های صورت گرفته بر اساس تحلیل بنیادی و تکنیکال، ابهاماتی برای انتخاب هر یک از این دو مورد وجود دارد. به عبارت دیگر، ممکن است در ابتدای راه و حتی بعد از مدت ها فعالیت در بورس با این سوال مواجه شوید که تحلیل تکنیکال بهتر است یا بنیادی؟ در ادامه با گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین همراه باشید تا مزایا و معایب هر یک از این دو شیوه تحلیل سهام را بررسی کنیم.

تحلیل تکنیکال چیست؟

تحلیل تکنیکال به شیوه ای از تحلیل رفتار بازار برای خرید و فروش سهام گفته میشود که بر اساس نمودارها و داده های بازار و قیمت سهم عمل می کند. پایه و اساس این شیوه تحلیل بر این عقیده استوار است که تاریخ همیشه تکرار میشود. این مساله تا حد بسیار زیادی درست است و می توان با بررسی رفتار بازار در گذشته، حالت آینده آن را پیش بینی کرد.

تحلیل تکنیکال بر اساس قیمت و حجم معاملات تصمیم گیری می کند و به همین خاطر است که به گذشته و صورت های مالی شرکت مربوطه هیچ کاری ندارد. نکته بسیار مهم در تحلیل تکنیکال این است که نمودارهای ارائه شده در بازار ارتبط مستقیم بر میزان عرضه و تقاضا در کوتاه مدت دارد. به عبارت دیگر، نوع رفتار معامله گران در بازار بر نوسانات این نمودار تاثیر می گذارد.

خرید و فروش های هیجانی و عدم کنترل ترس و اضطراب معامله گران در برابر تغییرات اندک بازار و حتی شایعات و اخبارهای نادرست همگی باعث میشوند تا عرضه و تقاضا دچار نوسان گردد. قطعا این نوسانات پایدار نخواهد بود و در بلند مدت این شیوه تحلیل بازار نمی تواند نتایج درستی را ارائه دهد.

تحلیل تکنیکال

شاخص های تحلیل تکنیکال

در دوره های آموزش بورس، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که به آن پرداخته میشود، معرفی شاخص های تکنیکال و نحوه استفاده از آنها برای پیش بینی درست قیمت در آینده می باشد. از مهم ترین این موارد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

پرایس اکشن (Price Action)

 از جمله شاخص هایی که در این زمینه به کار می روند می توان به پرایس اکشن یا حرکات قیمتی اشاره نمود. در این شاخص تاکید میشود که رفتار گذشته قیمت ها می تواند ابزاری برای پیش بینی آن در آینده باشد. برای این منظور باید بتوانید نمودارهای چارچوب زمانی مناسب را انتخاب و تحلیل های مورد نیاز را انجام دهید. این نمودارها به صورت ۵ دقیقه ای، ۱۵ دقیقه ای، ساعتی، ۴ ساعتی و روازنه گزارشات را اعلام می کنند.

میانگین متحرک (Moving Average)

میانگین متحرک یا MA یکی از ساده ترین روش های تحلیل می باشد که بر اساس میانگین قیمت سهم در یک بازه زمانی مشخص استوار می باشد.

شاخص فیبونانچی

سری فیبونانچی یکی از شناخته شده ترین سری ها در علم ریاضی می باشد که در تحلیل تکنیکال نیز کاربرد دارد.

شاخص مونتوم

این شاخص بر خلاف موارد قبلی که بیشتر بر پیش بینی صعود یا نزول سهم تمرکز دارد، بیشتر برای اندازه گیری قدرت روند استفاده می گردد.

تحلیل بنیادی

 

مزایای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال نه تنها در بازار بورس ایران، بلکه در سطح بین المللی نیز کاربرد بسیار گسترده ای دارد. دلیل اصلی این حجم از استقبال از نتایج بدست آمده از نمودارهای آن را می توان به موارد زیر ارتباط داد:

 • پیش بینی و تصمیم گیری در این شیوه بر اساس عرضه و تقاضا می باشد. در نتیجه می تواند بهترین ابزار برای خرید و فروش های کوتاه مدت به شمار رود.
 • اطلاعات و داده های به کار رفته در نمودارهای تکنیکال بدون تاخیر و بلافاصله از رفتار بازار بدست می آیند. در نتیجه می توان با اطلاعات کاملا جدید و مطابق با رفتار قیمت ها برای خرید و فروش اقدام نمود
 • نمودارهای تکنیکال یکی از بهترین ابزارها برای تشخیص زمان ورود و خروج به بازار به شمار می روند.
 • نمودارهای تکنیکال بر اساس سیستم های پیش بینی کننده عمل می کنند. بر اساس علم ریاضی الگوها و تاریخ همیشه در حال تکرار است و در نتیجه می توان تا حد زیادی در کوتاه مدت بر این اساس معاملات را انجام داد.

معایب تحلیل تکنیکال

بدون شک هیچ یک از روش های به کار رفته برای پیش بینی رفتار بازار و خرید یا فروش سهم بدون نقص نمی باشند. از جمله معایب پیش بینی های انجام شده بر اساس نمودارهای تکنیکال می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نامناسب بودن این روش برای سرمایه گذاری های بلند مدت بخاطر در نظر نگرفتن شاخص های بنیادی در تحلیل های خود
 • سردرگمی سرمایه گذاران بخاطر دریافت سیگنال های متفاوت از اندیکاتورهای متنوع

تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی چیست

تحلیل بنیادی ( Fundamental Analysis ) از بهترین روش های تحلیل سهام می باشد که به دنبال علت اصلی صعود یا نزول قیمت های یک سهم می باشد. در این شیوه تحلیل گر با بررسی کامل صورت های مالی شرکت و اخبار و رویدادهای مهم سیاسی و اقتصادی در نهایت به دنبال پیدا کردن ارزش واقعی سهم می باشد. به عبارت دیگر، خرید و فروش یک سهم برای افرادی که از تحلیل بنیادی استفاده می کنند تنها بر اساس نوسانات روزانه قیمت ها نمی باشد، بلکه ارزش واقعی سهم را ملاک قرار می دهند.

در تحلیل بنیادی، بعد از پی بردن ارزش واقعی سهم، معامله گر به دنبال شرایطی می باشد که ارزش سهم از مقدار واقعی آن کمتر شود تا سهم را خریداری کند. بدون توجه به اینکه شاید در روزهای آینده قیمت سهم به اندازه مناسبی رشد نکند و تنها با داشتن دیدگاه بلند مدت این خرید و فروش ها انجام میشوند. در واقع افرادی که از تحلیل بنیادی برای پیش بینی ها استفاده می کنند، قصد سرمایه گذاری بلند مدت دارند و رفتار فعلی بازار را تنها یک فرصت برای کسب موفقیت در آینده می دانند.

شاخص های تحلیل بنیادی

فرآیند تحلیل بنیادی و پی بردن به ارزش واقعی و ذاتی سهم زمان بر و بسیار پیچیده می باشد. تحلیل گران هر یک شاخص های متفاوتی را برای این منظور استفاده می کنند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درآمدهای شرکت بعد از حذف هزینه ها

 • نسبت P/E
 • نسبت PEG
 • EPS
 • Dividend Yield یا بازدهی سود نقدی
 • نسبت DE
 • ROE

بر اساس این شاخص ها می توان به ارزش ذاتی سهم پی برد. علاوه براین، تا حد زیادی می توان تاثیر هر یک از این فاکتورها را در رفتار آینده سهم مشخص نمود. دقت داشته باشید که در تحلیل بنیادی نه تنها صورت های مالی، بلکه رفتار صنعت و اقتصاد همگی مورد بررسی قرار می گیرند.

تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی

مزایا تحلیل بنیادی

همان طور که اشاره کردیم، این شیوه تحلیل سهام کاربرد بسیار گسترده ای دارد و می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که عبارتند از:

 • ابزار مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت می باشد
 • با توجه به اینکه تحلیل ها بر اساس صورت های مالی شرکت بدست می آید، در نتیجه اطلاعات کاملا واقعی و تا حد زیادی قابل اعتماد می باشند.
 • تحلیل بنیادی شیوه مناسبی برای سرمایه گذاری می باشد نه معامله گری!

معایب تحلیل بنیادی

معایب تحلیل بنیادی عبارتند از:

 • فرآیند تجزیه و تحلیل بسیار زمان بر
 • رسیدن به سود در بلند مدت و مشخص نبودن زمان تغییر رفتار بازار و افزایش ارزش سهم در آینده
 • عدم توجه به تغییرات سیاسی و اقتصادی آینده که تغییرات زیادی را حتی در قانون گذاری اعمال می کنند.

نتیجه گیری: تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی؟

در حالت کلی و بر اساس یک نتیجه گیری برای اینکه تحلیل تکنیکال بهتر است یا تحلیل بنیادی، می توان گفت این دو مکمل هم هستند. به عبارت دیگر، می توان با پی بردن به ارزش ذاتی یک سهم و استفاده از نمودارهای تکنیکال، زمان مناسب برای خرید و فروش را تعیین کرد.

با توجه به اهمیت تحلیل تکنیکال و بنیادی در معاملات انجام شده در بورس داخلی و جهانی، لازم است قبل از ورود به بازار سرمایه بر این دو شیوه تسلط پیدا کنید. گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین مجموعه ای از اساتید و تحلیل گران موفق در این حوزه به شمار می روند که با برگزاری دوره های مختلف شما را برای تبدیل شدن به یک معامله گر نخبه آماده می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های آموزش بورس در مشهد می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.