آموزش پس انداز و مهارت و مدیریت مالی به کودکان

آموزش مدیریت مالی به کودکان

آموزش مدیریت مالی به کودکان و آشنا کردن آنها با شیوه های پس از انداز یکی از مهم ترین گام ها در تربیت آنها می باشد که به طور مستقیم بر نگرش آنها نسبت به پول و نحوه خرید و کسب درآمد تاثیرگذار است. گروه تحلیل نوین؛ برگزارکننده دوره های آموزش بورس در مشهد در ادامه به معرفی چند راهکار موثر برای آموزش هوش مالی به کودکان و آشنایی آنها با مهارت های پس انداز و مدیریت مالی موثر خواهد پرداخت.

آموزش پس انداز به کودکان با استفاده از قلک

یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای آشنایی کودکان با پس انداز و تشویق آنها به این کار، استفاده از قلک می باشد که از گذشته تا امروز این شیوه کاربرد زیادی داشته است. نکته مهم در این شیوه پس انداز، شفاف و قابل رویت بودن محتوای داخل قلک می باشد تا کودکان بیشتر به جمع آوری و پس انداز پول خود تشویق شوند.

آشنایی مدیریت مالی به کودکان با ارائه الگوهای واقعی

بزرگترین و اصلی ترین الگو برای کودکان در تمام جوانب زندگی پدر و مادر و خواهر و بردار می باشند و به همین دلیل باید بتوانید رفتار درستی را نسبت به مسائل مختلف زندگی از خود ارائه دهید. شما به عنوان پدر و مادر و اطرافیان اصلی یک کودک باید نحوه خرید و پس از انداز و کسب درآمد درستی داشته باشید تا الگوی موثری در این زمینه واقع شوید.

آموزش پول به کودکان

کودکان برای یادگیری و درک پول و پس از انداز نیاز دارند تا ابتدا با این مفهوم در دنیای واقعی آشنا شوند. به عبارت دیگر، لازم است هر یک از اسکناس ها و پول ها را به طور کامل به آنها معرفی کنید و درباره ارزش کمتر یا بیشتر آنها با ارائه مثال های کاربردی با آنها صحبت کنید. توجه داشته باشید که در سنین ابتدایی زندگی کودکان درک درستی نسبت به عابر بانک نخواهند داشت و بهتر است با پول های واقعی ارتباط داشته باشند.

آموزش مدیریت مالی کودکان با خرید

کودکان از هوش بسیار بالایی برخوردار می باشند و باید از این فرصت استفاده نمود تا مسائل مهم زندگی را به آنها آموزش داد. یکی از بهترین راه ها برای آموزش مدیریت مالی به کودکان همراهی آنها برای خرید از فروشگاه و مغازه می باشد. حتی بهتر است برای خرید وسایل مورد نیاز کودک از آنها بخواهید که از پس از اندازهای خود در قلک استفاده کنند تا درک بهتری نسبت به پول و مدیری مالی و پس از انداز و ارزش این کار پیدا کنند. برای این آموزش گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال بهترین بازخورد را ارائه خواهند داد و درک بهتری نسبت به موضوع خواهند داشت.

آموزش کسب درآمد به کودکان

درک ارزش پول و آموزش خودداری از خرج کردن های بی رویه برای کودکان زمانی قابل انجام است که کودک با سختی بدست آوردن پول تا حدودی آشنا شود. البته هدف بحث در اینجا با مسئله کودکان کار کاملا متفاوت است! به عنوان یکی از راه حل ها برای آشنایی کودکان با کسب در آمد می توان به پرداخت پول به آنها در ازای انجام برخی کارهای ساده در منزل اشاره نمود. والدین باید توجه داشته باشند که پرداخت پول توجیبی بدون حساب و کتاب و زیاد در نهایت باعث میشود تا کودک درک مناسبی از سختی بدست آوردن پول نداشته باشد و در نهایت آموزش مدیریت مالی به کودکان با یک مانع بزرگ به نام عادت به خرج کردن بی رویه روبرو خواهد بود.

خریدهای ناگهانی را ممنوع کنید

برای تمام ما در دوران کودکی و حتی بزرگسالی شرایطی پیش آمده است که با دیدن یک وسیله یا کالا در ویترین مغازه برای خرید آن وسوسه شده ایم و چه بسا هزینه زیادی را بخاطر تصمیم ناگهانی پرداخت کرده باشیم. خریدهای ناگهانی و بدون حساب و کتاب اگر به یک رفتار همیشگی تبدیل شوند بزرگترین مانع برای پس انداز و مدیریت مالی تبدیل خواهند شد. لذا بهتر است به عنوان یک گام در آموزش مدیریت مالی به کودکان آنها را از خریدهای ناگهانی و تصمیم گیری های عجولانه منع کنید.

اجازه دهید شکست مالی را تجربه کنند

منع کردن های پیاپی در نهایت باعث میشود تا قدرت تصمیم گیری و درک دلیل امتناع از انجام این کارها از سوی والدین از کودک گرفته شود. به همین خاطر لازم است در برخی از مواقع به آنها اجازه دهید تا با پس اندازهای خود خریدهای اشتباه انجام دهند تا طعم شکست مالی را احساس کنند. با احساس طعم شکست مالی بدون شک درس های بسیار بزرگتری بدست خواهد آمد و هوش مالی و سواد مالی آنها را تا حد زیادی تقویت خواهد کرد.

تفاوت مدیریت مالی با خسیس بودن را آموزش دهید

همان طور که اشاره شد، شما به عنوان والدین و سایر افراد خانواده یک کودک بزرگترین و اصلی ترین الگوی آنها به شمار می روید. به همین دلیل باید بتوانید با رفتار خود در دنیای واقعی به آنها نشان دهید که لازم است بخشی از پول و پس انداز را به شیوه های مختلف به دیگران ببخشید. با تقویت قدرت بخشش به شیوه صحیح می توان حس خسیس بودن را از کودک دور کنید.

آموزش مدیریت مالی به نوجوانان

پس از پشت سرگذاشتن دوران کودکی و آشنایی با اصول پایه مدیریت مالی، لازم است در نحوه آموزش مدیریت مالی به نوجوانان چند نکته مهم مد نظر قرار گیرد. از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • راه های کسب درآمد برای نوجوانان را به آنها آموزش دهید تا در دنیای واقعی هر چند اندک کسب درآمد کنند
  • مفهوم بانک و حساب بانکی و نحوه خرید از خودپرداز را به آنها آموزش دهید و حساب بانکی برای آنها ایجاد کنید.
  • به آنها کمک کنید تا اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مالی داشته باشند و برای رسیدن به آنها تلاش کنند. به عنوان مثال به آنها بیاموزید که برای خرید تبلت لازم است پس انداز بیشتری داشته باشند تا در بلند مدت موفق به خرید آن شوند.

در نهایت اینکه آموزش مدیریت مالی به کودکان نیاز به صبر و اصلاح رفتارهای نادرست خودتان و سایر اطرافیان آنها را دارا می باشد. سعی کنید با مطالعه کتاب های آموزشی بهترین شیوه های کسب درآمد و هوش مالی را به آنها بیاموزید و خودتان نیز درس های جدید بگیرید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *