شروع معامله در بورس

شروع معامله در بورس

شروع معامله در بورس مانند قدم گذاشتن در هر کسب و کار و حرفه با سردرگمی و ابهامات زیادی روبرو می باشد. سوالات متعددی مانند معامله در بورس را از کجا شروع کنیم؟ چطور و چه زمانی سرمایه گذاری کنیم؟ چطور زمان انجام معاملات در بورس را تشخیص دهیم و ده ها سوال دیگر که ذهن را به خود مشغول می کنند. برای پاسخ به این سوالات در ادامه با گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین همراه باشید تا گام های مهم برای شروع معامله در بورس را معرفی کنیم.

 

روانشناسی بازار قبل از شروع معامله در بورس

قبل از ورود به دوره های آموزش بورس لازم است با برخی واقعیات آشنا شوید و آنها را بپزیرید. بورس بازاری برای بدست آوردن سرمایه های عظیم در کوتاه مدت نیست و این یک واقعیت است. عدم اطلاع از این مساله باعث میشود افراد زیادی در همان ابتدای راه خیلی زود نا امید شوند و بازار را ترک کنند. آشنایی با روانشناسی بازار اولین و مهم ترین گام برای شروع معاملات در بورس می باشد.

بر اساس اصول معرفی شده در روانشناسی بازار، هر یک از معامله گران دارای ویژگی های اخلاقی خاصی هستند. در نتیجه در برابر هیجان و اضطراب عکس العمل های متفاوتی انجام می دهند. تمام افرادی که قصد شروع سرمایه گذاری در بورس را دارند، باید با نقاط منفی و مثبت خود آشنا شوند و تلاش کنند تا احساسات و هیجانات خود را کنترل نمایند. در غیر این صورت، خیلی زود نا امید شده و بخاطر شکست های پیاپی سرمایه زیادی را از دست خواهند داد.

 

آموزش بورس

گام بعدی برای شروع معامله در بورس، آشنایی با این بازار و یادگیری ابزارهای مهم برای تحلیل سهام می باشد. بازار سرمایه با اصطلاحات متنوعی روبرو می باشد که آشنایی با آنها برای تمام معامله گران کاملا ضروری است. به عنوان مثال باید قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس، منظور از حد ضرر و غیره را بدانید.

آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو گام بسیار مهم در آماده شدن برای شروع معامله در بورس می باشد که دید و شناخت درستی از سهم را برای خرید و فروش آن فراهم می کند. در این مرحله خواهید آموخت که نمودارهای تحلیل تکنیکال بر اساس قیمت ها و رفتار بازار می تواند وضعیت سهم را در آینده پیش بینی کند. همچنین اگر با ورود و سرمایه گذاری در بورس قصد دارید برای بلند مدت سرمایه گذاری کنید، تحلیل تکنیکال می تواند گزینه مناسبی باشد. روش های تجزیه و تحلیل صورت های مالی شرکت ها و پی بردن به ارزش ذاتی سهم می تواند در آینده توشه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

 

مطالعه قبل از شروع معامله در بازار سرمایه

از مهم ترین گام هایی که قبل از شروع سرمایه گذاری در بورس باید همیشه مد نظر داشته باشید، مطالعه می باشد. تسلط پیدا کردن بر ابزارهای مختلف و استفاده از آنها برای تصمیم گیری آگاهانه و نزدیک به واقعیت، استفاده از تجربیات دیگران و مطالعه روند کار افراد و معامله گران حرفه ای در بازار بورس داخلی و جهانی همگی می توانند دید مناسبی را در شما ایجاد کنند.

 

دریافت کد بورسی برای شروع معاملات در بورس

هر یک از معامله گران برای سرمایه گذاری و قدم گذاشتن در این بازار، به کد بورسی نیاز دارند. کد بورسی را می توان از کارگزاری ها خریداری و مراحل مورد نیاز برای ثبت نامه را انجام داد. لازم است بدانید که کد بورسی را به صورت حضوری و غیر حضوری و کاملا آنلاین می توانید دریافت کنید. برای دریافت کد بورسی حضوری به دفاتر کارگزاری ها مراجعه نمایید  و برای ثبت نام آنلاین وارد سامانه کارگزاری شوید.

 

تعریف استراتژی برای شروع معامله در بورس

از مهم ترین ویژگی های رفتاری معماله گران حرفه ای در تمام دنیا، تعریف استراتژی برای سرمایه گذاری می باشد. به عبارت دیگر باید مشخص کنید که یک سهم را در چه زمانی می فروشید و یا در چه شرایطی حاضر به خرید هستید. حد ضرر و سود را مشخص کنید. دقت داشته باشید که از سرمایه گذاری کلاغی همیشه دوری کنید و بر اساس واقعیات و نتایجی که از تحلیل تکنیکال و بنیادی بدست می آورید نسبت به خرید و فروش ها اقدام نمایید.

استفاده از حرف ها و اخبار ضد و نقیضی که تنها برای سردرگم کردن و به چالش کشیدن معامله گران منتشر می گردد، دوری کنید. افرادی که سرمایه گذاری کلاغی (سرمایه گذاری بر اساس حرف دیگران) را انجام می دهند، در اغلب مواقع با شکست مواجه می گردند. در نتیجه، باید بتوانید بر اساس یافته های واقعی و استراتژی که تعریف کرده اید، قدم به گام های بعدی معامله در بورس بگذارید.

 

تجزیه و تحلیل قبل از خرید و فروش

یک معامله گر بعد از تعریف استراتژی و تعیین حد سود و ضرر و سایر فاکتورها، باید به دنبال بدست آوردن و رسیدن به فرصت باشد. به عبارت دیگر، باید بتواند زمان رسیدن ارزش سهام به حد مورد نظر را تشخیص دهد تا نسبت به خرید یا فروش اقدام کند. برای این منظور می توان از تحلیل تکنیکال استفاده نمود. نمودارهای تحلیل تکنیکال را به دقت بررسی و فرصت ها را از این طریق شناسایی کنید.

 

محاسبه نسبت ریسک به پاداش

با توجه به قیمت اولیه که سهام را خریداری کرده اید و قیمت فعلی آن و پیش بینی هایی که برای آینده آن انجام می دهید، باید بتوانید نسبت ریسک به پاداش را محاسبه کنید. اگر ریسک خرید و معامله ای که انجام می دهید از سود احتمالی آن بیشتر باشد، بهتر است خرید را انجام ندهید. در غیر این صورت، می توانید معامله را انجام داده و به سود خوبی دست پیدا نمایید.

 

پذیرش مسئولیت معاملات

علیرغم محاسبات انجام شده در تحلیل تکنیکال و بنیادی، همیشه ممکن است بخاطر فاکتورهای جانبی پیش بینی ها به واقعیت تبدیل نشوند. در نتیجه باید در شروع معامله در بورس بدانید که شکست بخش جدایی ناپذیر در معاملات می باشد. افرادی در این شرایط موفق هستند که دیگران را مسئول این کار ندانند و نتیجه را بپذیرند. در نهایت باید برای موفقیت های بعدی و جبران شکست ها اقدامات بهتری را انجام داد. عدم پذیرش مسئولیت شکست ها در بازار سرمایه و حتی در زندگی فردی به مرور نوعی نا امیدی و تصمیم گیری های انتقام جویانه و شکست های بیشتر را به همراه دارد.

 

نتیجه گیری

شروع معامله در بورس مهم ترین گام و پله برای موفقیت های آینده می باشد. آگاهانه و با کسب تجربه از دیگران و یادگیری ابزارهای تحلیل سهام شرایط ورود به بازار را برای خود فراهم نمایید. در ابتدای راه حد و مرز و استراتژی معاملاتی تعریف کنید و به این استراتژی ها پایبند باشید. اجازه ندهید اخبار ضد و نقیض و هیجانات و همچنین نظرات دیگران بر نحوه رفتار شما در معاملات اثر بگذارد و از سرمایه گذاری کلاغی از همان ابتدای راه خودداری کنید. کسب تخصص و دانش و مطالعه رفتار و نحوه معامله تریدرهای حرفه ای را توشه راه قرار دهید.

تحلیل نوین یکی از بهترین مراکز آموزش بورس در مشهد با بهره مندی از اساتید حرفه ای در این حوزه می باشد و می تواند همراه موثری برای شروع معامله در بورس باشد. برای شرکت در دوره های آموزش تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و آشنایی مقدماتی و تخصصی با بازار سرمایه، می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین این صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.