مهم ترین قانون مدیریت ریسک در بورس و سرمایه گذاری

مدیریت ریسک سرمایه گذاری

مدیریت ریسک در بورس (Risk Managment) از مهم ترین فاکتورها در بازار سرمایه می باشد که عدم توجه به آن در نهایت منجر به شکست های مالی زیادی می گردد. با توجه به تنش و اضطراب و ریسک بالایی که در بازار سرمایه وجود دارد، افراد زیادی هستند که از قدم گذاشتن به آن ترس دارند. در مقابل برخی از معامله گران بدون توجه به راهکارهای مدیریت ریسک در بورس نسبت به معاملات متعدد اقدام می کنند. این گروه از افراد بعد از گذشت زمان کوتاهی از ورود به بازار سرمایه، با شکست مواجه شده و بازار را ترک می کنند. در نهایت، گروه سوم معامله گران، افرادی هستند که به خوبی با مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بورس آشنا بوده و آگاهانه نسبت به شروع معامله در بورس اقدام می کنند. حال سوال این است که مدیریت ریسک چیست و چطور باید آن را انجام داد؟ در ادامه با گروه آموزش بورس در مشهد همراه باشید تا با این موضوع بیشتر آشنا شویم.

 

مدیریت ریسک در بورس چیست؟

ریسک در بازار سرمایه و بورس و یا هر نوع کسب و کار دیگر به معنای احتمال رخ دادن یک مساله پیش بینی نشده می باشد. در تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) و تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis) بر اساس داده های مختلف فرد معامله گر پیش بینی هایی را انجام می دهد و بر همین اساس نسبت به انجام معاملات اقدام خواهد کرد. تمام این پیش بینی ها غیر قطعی بوده و به همین خاطر، ریسک سرمایه گذاری نیز در زمان خرید و فروش سهام مد نظر قرار می گیرد و حد ضرر و زیان و سود تعیین می شود.

برای درک بهتر مدیریت ریسک سرمایه گذاری لازم است ابتدا با انواع ریسک آشنا شوید. در یک دسته بندی کلی ریسک های موجود در بازارهای معامله گری مختلف را می توان به دو گروه تقسیم نمود که عبارتند از:

  • ریسک سیستماتیک

با توجه به نوع بازار و فاکتورهای مختلفی که بر قیمت و نوسانات آنها اثرگذار می باشد. در صورتیکه اتفاقات پیش بینی نشده بر روی تمام بازار و سهام اثرگذار باشد، اصطلاحا ریسک سیستماتیک گفته می شود.

  • ریسک غیر سیستماتیک

در برخی از مواقع ممکن است تغییر رفتار بازار تنها بر روی یک سهم خاص احساس شود. به این گروه از ریسک ها غیر سیستماتیک گفته می شود. یکی از راه های مدیریت ریسک غیر سیستماتیک، تهیه سبد متنوع سهام می باشد. با این انتخاب می توان تاثیر منفی بازار را تا حد زیادی کاهش داد.

   

چطور مدیریت ریسک در بورس بهتری داشته باشیم؟

قانون مدیریت ریسک سرمایه گذاری خاصی برای کنترل آن وجود ندارد و تا حد زیادی به ویژگی های روحی فرد بستگی دارد. افرادی که قدرت ریسک پذیری بالایی دارند در بازار بدون ترس دست به معاملات هیجانی می زنند و نمی توانند ریسک را به خوبی مدیریت کنند. علاوه براین، ریسک بخش جدایی ناپذیر برای رسیدن به موفقیت در بورس می باشد. در نتیجه باید با چند راهکار ساده ریسک را در سرمایه گذاری مدیریت کرد که عبارتند از:

شناخت بازار سرمایه

هر یک از بازارهای سرمایه دارای ویژگی های مختلفی بوده و بر همین اساس عوامل متفاوتی بر ریسک معاملات در آنها اثر می گذارند. برای مدیریت ریسک بهتر در ابتدا باید با ویژگی های بازار آشنا باشید. در حالت کلی بازارهای سرمایه پرطرفدار در ایران شامل موارد زیر می باشند:

  • بازار ارز
  • بازار اوراق بهادار
  • بازار کالا

یکی از پر ریسک ترین بازارهای موجود، بازار ارز می باشد. چون عوامل غیر قابل پیش بینی سیاسی به شدت بر نوسانات این بازار اثرگذار هستند. سیاست و اتفاقات پیاپی بعد از نشست های سیاسی، تحریم و جنگ همگی بر نرخ ارز تاثیر می گذارند و در نتیجه باید بتوان مدیریت ریسک در بازار ارز را بسیار جدی گرفت.

بازار کالا تا حد زیادی قابل پیش بینی می باشد و نوسانات ناگهانی و پیش بینی نشده در آن نسبت به سایر بازارها کمتر رخ می دهد. در مقابل، برای مدیریت ریسک بازار اوراق بهادار اگر در تحلیل بنیادی دقت بالایی داشته باشید، می تواند تا حد مطلوبی در این زمینه موفق عمل کنید.

به عبارت دیگر می توان گفت باید بتوانید انواع ریسک در بازار مورد نظر و فاکتوهای موثر در رخ دادن آن را بشناسید. ریسک نرخ سود، ریسک نرخ ارز، قدرت خرید یا تورم و ریسک سیاسی همگی موارد مهمی می باشند که بر معاملات اثر می گذارند.

 

تعریف استراتژی معاملاتی بر اساس نوع بازار

بعد از شناخت ویژگی های بازار و آشنایی با انواع ریسک، بر اساس آنچه در دوره های آموزش بورس می آموزید، باید بتوانید استراتژی معاملاتی تعریف کنید. در استراتژی معاملاتی در واقع با تعیین قوانین و باید و نبایدها در شیوه معاملات خود، مدیریت ریسک سرمایه گذاری را انجام می دهید. از مهم ترین گام ها در تعریف استراتژی، تعیین حد ضرر و زیان و سود در معاملات می باشد.

یک معامله گر حرفه ای برای ورود و خروج از سهام حد و مرز مشخص می کند و خود را برای رخ دادن این شرایط از نظر روحی کاملا آماده می سازد. در نتیجه، اگر قیمت سهم افت زیادی پیدا کرد و به حد ضرر (Stop Loss) نزدیک شد، از سهم خارج می شود. در نتیجه با امید به اینکه ارزش سهم در آینده بیشتر می شود، از ضررهای زیاد جلوگیری می کند. در واقع با تعیین حد ضرر بازه ریسک را به گونه ای تعیین می کنید که به سرمایه اصلی و اولیه تان لطمه زیادی وارد نشود

البته تعیین حد ضرر و سود برای مدیریت ریسک کافی نیست. آنچه در این جا اهمیت دارد پایبندی بر استراتژی معاملاتی می باشد. در بسیاری از مواقع ترس، حرص و طعم باعث میشود تا معامله گر از سهم خارج نشود و در نهایت خود را با ریسک بالایی روبرو نموده و از نظر روحی نیز ضربه های بدی به خود وارد می کند.

 

تعیین حجم معاملات متناسب با مدیریت ریسک

قدرت مدیریت چند معامله همزمان با هم در مرحله اول به ویژگی های اخلاقی و روحی فرد بستگی دارد و در گام بعد تحت تاثیر میزان مهارت و تسلط وی بر ابزارهای فنی بازار است. بر همین اساس و در زمان تعیین استراتژی معاملاتی تعیین حجم معاملات متناسب با مدیریت ریسک را باید مد نظر قرار داد. انجام چند معامله همزمان باعث میشد تا تمرکز ذهن کمتری بر معامله داشته باشید. البته در گام های بعد و زمانی که بر بازار تسلط پیدا کردید می توانید چند معامله همزمان با هم انجام دهید و مدیریت ریسک را نیز در نظر بگیرید.

علاوه بر تعیین تعداد معاملات باز، لازم است در سبد سهام خود تنوع خوبی ایجاد کنید. سهم هایی را خریداری کنید که وابستگی کمتری با هم دارند تا در صورت بالا رفتن نوسانات و ضرر در یک سهم، بتوان از سود مابقی استفاده نمود. در صورت تشابه و وابستگی چند سهم با هم، ریسک غیر سیستماتیک تمام سبد معاملات را تحت شعاع قرار می دهد که نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

یادگیری بیشتر برای مدیریت ریسک بهتر

مطالعه کتاب مدیریت ریسک و سرمایه و نمونه های مشابه با آن و آشنایی با نحوه محاسبه ریسک در معاملات از دیگر مواردی می باشد که هر معامله گر باید در برنامه خود قرار دهد. سعی کنید علاوه بر دانش فنی، از نظر روحی نیز قدرت ریسک پذیری و همچنین کنترل احساسات را بهبود ببخشید. در اغلب مواقع، معامله گر بخاطر نداشتن توانایی کنترل احساسات و هیجانات و خشم و اضطراب استراتژی معاملاتی را نادیده می گیرد.

نتیجه گیری

ورود به بورس باعث میشود تا در مقابل ریسک بالایی قرار بگیرید و عدم مدیریت آن منجر به شکست مالی و حتی روحی و روانی می گردد. مدیریت ریسک در بورس با تعیین حد ضرر و زیان و تعریف استراتژی معاملاتی کاملا حرفه ای و پایبندی به آن از جمله گام های موثر در این زمینه می باشند. برای آشنایی با نحوه تعریف استراتژی معاملاتی و کسب دانش فنی برای معاملات متعدد، می توانید از دوره های آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه تحلیل نوین از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه تماس بگیرید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.