خطرناک ترین خطاهای ذهنی در بورس

خطاهای ذهنی در بورس

خطاهای ذهنی در بورس و زندگی روزمره و فعالیت در کسب و کار وجود دارند که تاثیر منفی بر روند انجام فعالیت های مختلف می گذارند. به طوریکه این خطاها در نهایت معامله گر را به مرزهای شکست نزدیک تر نموده و احتمال عدم موفقیت وی را تا حد زیادی افزایش می دهد. گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین در ادامه به بررسی خطرناک ترین خطاهای ذهنی در بورس می پردازد و راه حل هایی را برای رهایی از این خطاها ارائه خواهد داد.

تمرکز نداشتن ذهن

یکی از بدترین خطاهای ذهنی در بورس در شرایطی رخ می دهد که فرد از نظر جسمی و روحی در وضعیت خوبی قرار نداشته باشد. نداشتن شرایط مساعد جسمی و روحی ارتباط مستقیم با میزان تمرکز ذهن دارد و همان طور که در تمام دوره های آموزش بورس تاکید میشود، لازمه موفقیت در بورس داشتن ذهن آزاد با قدرت تمرکز بالا می باشد. با انجام مدیتیشن و مراقبه می توان ذهن را آرام کرد و تمرکز خوبی در آن ایجاد نمود. تمام معامله گران حرفه ای قبل از شروع معامله در بورس یا سایر بازارهای معاملاتی، وضعیت جسمی و روحی خود را بهبود میبخشند تا بتوانند در شرایط ایده آلی به فعالیت بپردازند.

عدم اعتماد به نفس

یادگیری و تسلط پیدا کردن بر تحلیل تکنیکال و بنیادی و تعریف استراتژی معاملاتی تا زمانی که اعتماد به نفس خوبی نداشته باشید هیچ اثری در موفقیت شما نخواهد داشت. به چند دلیل مهم می توان گفت عدم اعتماد به نفس از بزرگترین خطاهای ذهنی در بورس می باشد که باعث میشود فرد به استراتژی معاملاتی خود اعتماد کافی نداشته و به آن پایبند نباشد. علاوه براین، نداشتن اعتماد به روش معاملاتی و دانسته های خود می تواند زمینه ساز تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اخبار ضد و نقیض شبکه های اجتماعی و سایر کانال های اطلاع رسانی باشد. برای رهایی از این مشکل باید بتوانید با تحقیق و بررسی کامل استراتژی خود را تعریف کنید. تست و بررسی و تعیین حد ضرر و زیان در بورس به مرور باعث میشود به استراتژی معاملاتی جامع و بدون نقصی دست پیدا کنید و به آن اعتماد کامل داشته باشید.

عدم پذیرش شکست در معاملات

شکست در معاملات بورس و سایر بازارها امری کاملا طبیعی می باشد، اما واقع گرا نبودن معامله گران باعث میشود در انجام معاملات جدید، تحت تاثیر شکست های قبلی قرار گیرند. در واقع یکی از خطرناک ترین خطاهای ذهنی در بورس این است که فرد موفقیت در معاملات جدید را وابسته به شکست های قبل بداند. این یک واقعیت است که معاملات در بورس کاملا از هم مستقل بوده و از هم تاثیر نمیپذیرند. شکست در بورس را باید پذیرفت و از آن درس گرفت. بعد از هر شکست بهتر است دلیل آن را بررسی نموده و اگر اشکالی در استراتژی خود احساس می کنید آن را بهبود دهید.

وجود حرص و طمع در معامله

از دیگر خطاهای ذهنی در بورس که البته در زندگی روزمره و سایر کسب و کارها نیز به وفور با آن برخورد داریم، حرص و طمع و غرور می باشد. در اغلب مواقع، معامله گران بعد از چند موفقیت پیاپی مغرور شده و این غرور می تواند زمینه ساز شکست های بعدی باشد. علاوه بر غرور، نوعی حرص و طمع نیز در افراد ایجاد میشود، به طوریکه پایبندی به استراتژی معاملاتی را از بین میبرد. نمونه بارز این رفتار را می توان در شرایطی مشاهده کرد که سهم خریداری شده با رشد قیمت خوبی مواجه شده و از حد سود تعیین شده در استراتژی بیشتر شود. در این شرایط ممکن است فرد به منظور دست یافتن به سود بیشتر حریص شده و از فروش سهم خودداری کند. در این شرایط ممکن است رفتار بازار تغییر کرده و با افت قیمت روبرو شویم که ضرر زیادی را به همراه خواهد داشت.

برای رهایی از این گروه از خطاهای ذهنی در بورس بهتر است به استراتژی معاملاتی خود اعتماد کامل داشته و به آن پایبند باشید. تعریف محدوده حمایت و مقاومت و حد ضرر و زیان باید با دانش کافی انجام شده و در تمام معاملات به آن توجه شود. این مساله نه تنها در شرایط سوددهی سهم رخ می دهد، بلکه در مواقعی که سهم با افت قیمت مواجه می گردد نیز وجود دارد. در این شرایط معامله گر به امید افزایش قیمت مجدد سهم از فروش آن در مرز حد ضرر خودداری می کند که در نهایت منجر به شکست و ضررهای مالی خواهد شد.

وابستگی به سهم زیان ده

صبر زیاد برای به نتیجه رسیدن و افزایش قیمت یک سهم برای مدت طولانی از دیگر خطاهای ذهنی در بورس می باشد که به چند دلیل باعث ضرر مالی می گردد. به عنوان مثال،  ممکن است یک سهم برای مدت زمان طولانی سود نداشته و دچار افت قیمت نیز نباشد. ذهن با این تصور که ضرر نکرده از فروش سهم خودداری می کند. واقعیت این است که عدم فروش این سهم ها در نهایت باعث میشود برای مدت طولانی سرمایه خود را بدون دریافت سود راکد کرده اید و این در بلند مدت به معنای ضرر خواهد بود.

چطور خطاهای ذهنی در بورس را کنار بگذاریم؟

خطاهای ذهنی در بورس بسیار زیاد می باشند که با تجربه به مرور با آنها آشنا خواهید شد. یکی از بهترین راهکارها برای آشنایی با این خطاها، استفاده از تجربیات دیگران می باشد. تیم آموزش در بورس تحلیل نوین با بهره مندی از اساتید حرفه ای در این حوزه علاوه بر سرفصل های ارائه شده برای دوره های مقدماتی و پیشرفته معامله گری در بورس، تجربیات خود را در این زمینه در اختیار دانشجویان و معامله گران قرار می دهد. برای اطلاع از دوره های آموزش بورس این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *