باورهای اشتباه در سرمایه گذاری بورس

باورهای اشتباه در سرمایه گذاری بورس

باورهای اشتباه در سرمایه گذاری با توجه به نوع بازار و همچنین ویژگی های شخصیتی افراد متفاوت می باشد. برخی از این باروهای غلط درباره بازار سرمایه خطر زیادی را برای از دست دادن سرمایه ندارند، اما برخی از آنها در نهایت منجر به شکست های بزرگ می گردند. به همین خاطر بهتر است با رایج ترین باورهای اشتباه در سرمایه گذاری و معاملات بورس آشنا باشید تا از آنها خودداری نمایید. در ادامه با گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین همراه باشید.

عدم واقع گرایی از بزرگترین باورهای اشتباه در سرمایه گذاری

یکی از بزرگترین اشتباهات و باورهای غلط در ورود به بورس، برابر دانستن بازار سرمایه با محیطی برای پولدار شدن های ناگهانی و یک شبه می باشد. در دوره های آموزش بورس به این مساله تاکید زیادی میشود که واقع بین باشید و با این تفکر که در مدت زمان کوتاه به ثروت زیاد دست پیدا می کنید، به این عرصه قدم نگذارید. ماه ها و حتی سالهای ابتدایی شروع فعالیت در بازار سرمایه بیشتر زمان مناسبی برای یادگیری و تسلط پیدا کردن و کسب تجربه می باشد. در ادامه می توان با داشتن مهارت های بیشتر موفقیت های بزرگی را بدست آورد.

تنوع طلبی در بورس

تنوع طلبی و انتخاب سهم های از شرکت های مختلف و خرید و فروش های مداوم از دیگر مواردی می باشند که به عنوان باور غلط در سرمایه گذاری تلقی می شوند. خرید و فروش های مداوم در مرحله اول منجر به پرداخت کارمزد زیاد میشوند و در نتیجه ممکن است در نهایت چیزی جز ضرر را به همراه نداشته باشند.

انجام خرید و فروش های متعدد از شرکت های مختلف نیاز به تمرکز بالایی دارد و به مرور نوعی استرس و اضطراب همیشگی را در شما ایجاد خواهد کرد. برای رهایی از این باور غلط، بهتر است در ابتدای راه برای خود استراتژی معامله گری تعریف کنید و تلاش کنید تا بر آن پایبند باشید. برداشتن چند هندوانه با یک دست کار سختی می باشد که سرمایه گذاران موفق این روند را در پیش نمی گیرند. در واقع این یکی از خطرناک ترین باورهای اشتباه در سرمایه گذاری می باشد که باید به آن غلبه کنید.

سرمایه گذاری کلاغی، باورهای اشتباه در سرمایه گذاری تازه واردان

افرادی که به تازگی قدم به بازار سرمایه می گذارند، بخاطر نداشتن تسلط کافی بر تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی، با نوعی عدم اعتماد به نفس همراه می باشند. به همین خاطر تحت تاثیر صحبت ها و نظرات سایر معامله گران قرار می گیرند. این گروه از افراد بر این باور هستند که اگر من نمی دانم، حتما افرادی هستند که می دانند. شک نکنید که سایر معامله گرانی که بیشتر از شما می دانند، اطلاعاتشان را در اختیارتان قرار نخواهند گذاشت.

به شیوه سرمایه گذاری که بر پایه این باور اشتباه در سرمایه گذاری استوار می باشد، سرمایه گذاری کلاغی گفته میشود. این گروه از افراد مدام در حال تقلید از دیگران هستند و نتیجه ای جز شکست را تجربه نخواهند کرد. برای رهایی از این تفکر و دیدگاه بهتر است همیشه در حال یادگیری باشید تا بیشتر بر دانش و تخصص و داده های واقعی بازار تکیه داشته باشید تا نظرات دیگران!

تحلیل تکنیکال بهتر از بنیادی می باشد

یکی دیگر از باورهای اشتباه در بورس این است که تجزیه و تحلیل های صورت گرفته توسط داده های داخلی بازار می توانند به تنهایی راه موفقیت برای سرمایه گذاری های کلان باشند. در حالت کلی نمی توان گفت کدام شیوه سرمایه گذاری و تحلیل بازار بهتر است. اما با بررسی رفتار معامله گران حرفه ای و بسیار موفق مانند وارن بافت، کاملا متوجه خواهید شد که برای سرمایه گذاری کلان بهتر است تحلیل بنیادی انجام دهید. تحلیل بنیادی بر اساس اسناد و صورت های مالی شرکت در طی سال ها فعالیت می باشد و به همین خاطر قابل اعتماد هستند.

البته این مساله به معنای برتری تحلیل بنیادی بر تکنیکال نیست و واقعیت این است که هر دو در کنار هم می توانند موفقیت های بیشتری را به همراه داشته باشند.

ریسک بیشتر یعنی موفقیت بیشتر

در ابتدای ورود به بازار سرمایه و در دوره های آموزش بورس بارها به این مساله تاکید میشود که حد ضرر و زیان را مشخص کنید و بر همین اساس معاملات را انجام دهید. از رایج ترین باورهای اشتباه سرمایه گذاری در بورس می توان به بالا بردن قدرت ریسک پذیری اشاره کرد. ریسک تا حد مطلوبی خوب است، به شرط این که کاملا بر اساس دانش و تجزیه و تحلیل های علمی پیش رفته باشد. در غیر این صورت بهتر است در بازار سرمایه از معاملات با ریسک بالا خودداری کنید.

رفتار بازار در آینده قابل پیش بینی می باشد

از رایج ترین باورهای اشتباه در بورس می توان به این مورد اشاره کرد که رفتار آینده بازار قابل پیش بینی است. عوامل و فاکتورهای زیادی بر آینده بازار اثرگذار می باشند، از اخبار سیاسی و اقتصادی گرفته تا بروز شایعات و غیره همگی اثرگذار هستند. به همین خاطر است که نباید بر پیش بینی های خود به اندازه ۱۰۰ % اطمینان داشت. داشتن این تصور در بسیاری از مواقع ممکن است منجر به سرمایه گذاری های کلان شود و اگر پیش بینی به وقوع نپیوندد در نهایت ضرر زیادی را به همراه خواهد داشت.

سرمایه گذاری با وام

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، بازار سرمایه در ماه و سالهای ابتدایی ممکن است سود زیادی را برایتان به همراه نداشته باشد. به همین خاطر بهتر است ابتدای راه را با سرمایه اندک شروع کنید. منظور از سرمایه اندک یعنی پولی که متعلق به خودتان می باشد و وام و قرض نیست. چون ممکن است این پول را از دست بدهید و در نتیجه با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

علاوه براین، مبالغی که تحت وام از بانک دریافت می کنید، برای بازپرداخت نیاز به پرداخت سود دارند. از دست دادن این پول در بورس باعث میشود تا علاوه بر مبلغ اصل وام، سود آن را هم پرداخت کنید که قطعا شرایط خوبی نخواهد بود.

نتیجه گیری

شناخت باورهای اشتباه در سرمایه گذاری بورس باعث میشوند تا با دیدگاه بهتری در این عرصه قدم بگذارید. اگر دوره های آموزش بورس را با دقت انتخاب کنید، بسیاری از این باورهای غلط در بورس را به شما یادآوری می کنند و در نتیجه می توان با دیدگاه درست سرمایه گذاری را شروع کرد. تحلیل نوین به عنوان یکی از با سابقه ترین برگزارکنندگان دروه های آموزش بورس در مشهد تمام این موارد و نکات بسیار مهم دیگر را در سرفصل های آموزشی خود قرار می دهد. برای شرکت در دوره های آموزش بورس تحلیل نوین کافیست از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.