۸ کار مهم که بعد از ضرر در بورس باید انجام دهیم

ضرر در بورس

ضرر در بورس و معاملات یکی از بخش های جدایی ناپذیر می باشد که باید آن را پذیرفت. بعد از ضرر در بورس عکس العمل معامله گران با هم کاملا متفاوت است. برخی شکست را می پذیرند و برخی دست به سرمایه گذاری های انتقام جویانه خواهند زد و شکست های بیشتر را تجربه می کنند. بر اساس روانشناسی بازار باید چند اقدام مهم را بعد از ضرر در بازار سهام انجام داد تا دوباره و با موفقیت های بیشتر در این میدان قدم گذاشت. چند گام مهم و ضروری بعد از ضرر در بازار سرمایه را در ادامه بررسی خواهیم کرد. با گروه آموزش بورس در مشهد تحلیل نوین همراه باشید.

تاثیر ضرر در بورس بر معامله گر

ضرر در بورس شاید در نگاه اول تنها به معنای از دست دادن بخشی از سرمایه باشد. واقعیت این است که چیزی فراتر از دست دادن سرمایه می باشد و مشکلات روحی و روانی زیادی را برای معامله گر به همراه خواهد داشت. از بین رفتن اعتماد به نفس، نا امیدی، ایجاد اختلالات رفتاری مانند اضطراب، هیجان، تنش و شکست های بیشتر از جمله این موارد می باشند.

بر اساس اصول روانشناسی بازار، موفقیت در بازار سرمایه تنها به تسلط بر تحلیل تکنیکال و بنیادی و بخش فنی معاملات وابسته نمی باشد، بلکه بخش عظیمی از آن به روحیات فرد معامله گر بستگی دارد. ضرر در معامله سهام در بسیاری از مواقع باعث بروز خشم در فرد شده و در نتیجه بخاطر نداشتن تمرکز ذهن، دست به معاملات کاملا هیجانی می زند. نتیجه این نوع رفتار چیزی جز شکست و ضررهای مالی بیشتر نخواهد بود.

علاوه براین، ضرر در بازار سرمایه بخاطر خرید و فروش یک سهم خاص، سایر معاملات شخص را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. چون معامله گر در این شرایط نمی تواند با ذهن باز و تمرکز ذهن مناسب برای سایر معاملات تصمیمات درستی بگیرد. در نتیجه، فرد معامله گر باید بتواند بعد از ضرر در بازار سهام خودش را برای جبران آنچه از دست رفته است آماده کند.

 

 

گام های مهم بعد از ضرر در بورس

 

خروج از سهام زیانده

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که اغلب معامله گران در ابتدای راه با آن دچار می شوند، خارج نشدن از سهام زیانده در زمان مناسب می باشد. این گروه از افراد به امید اینکه ارزش سهام به قیمت قبل برمیگردد از فروش سهم ممانعت می کنند. این شیوه رفتار در اغلب مواقع ضررهای بیشتر را به همراه دارد.

یک معامله گر موفق، بعد از رسیدن به حد ضرر در بورس که قبلا مشخص نموده است، از معامله خارج می شود. در تمام دوره های آموزش بورس خواهید آموخت که حد ضرر را در تعریف استراتژی معاملاتی خود در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.

 

پذیرش ضرر در بورس

با مقایسه رفتار و نحوه معامله گری افراد موفق در بازار سرمایه کاملا متوجه خواهید شد که این گروه از افراد مسئولیت کار خود را می پذیرند. بر اساس روانشناسی بازار نیز به این مساله تاکید می شود که مسئولیت شکست های خود را بپذیرید و دیگران را در این زمینه مقصر ندانید. اینکه مدام به دنبال مقصر اصلی شکست ها باشید ، باعث میشود خشم و عصبانیت بیشتری داشته و در نهایت تصمیم گیری های احساسی خواهید داشت. هر معامله گر در طول فعالیت خود بارها و بارها اشتباه می کند و این یک واقعیت است، پس باید پذیرفت و نا امید نشد.

 

بلافاصله بعد از زیان در بازار سرمایه معامله نکنید

هر یک از ما انسان ها در برابر مواجه شدن با شرایط سخت روحی عکس العمل های مختلفی انجام می دهیم. خشم، عصبانیت، ترس، نا امیدی و بسیاری از رفتارهای دیگر همیشه به دنبال شکست در فرد دیده می شود. به همین خاطر است که روانشناسان پیشنهاد می کنند که برای کنترل غم از دست دادن سرمایه، حداقل ۱۲۰ ساعت دست به معامله نزنید. در حالت کلی بهتر است حداقل یک تا دو روز از انجام معاملات جدید خودداری کنید.

 

تقویت تمرکز ذهن

بعد از شکست در بازار سرمایه نیاز دارید تا مجدد با تمرکز ذهن بالا دست به معامله بزنید. در نتیجه پیشنهاد می کنیم بعد از قرار گرفتن در این شرایط، تا حد امکان از محیط بازار و کارگزاری خارج شوید و نفس عمیق بکشید. انجام حرکات یوگا و مدیتیشن در این مواقع به شدت بر افزایش و تقویت تمرکز ذهن می توانند اثرگذار باشند. پیاده روی کنید، مراقبه و انجام حرکات کششی و استفاده از تغذیه مناسب همگی می توانند ذهن را دوباره متمرکز کنند.

 

تقویت اعتماد به نفس بعد از ضرر در بازار سرمایه

از بزرگترین اثرات ضرر مالی در تمام کسب و کارها، از بین رفتن اعتماد به نفس می باشد. در این شرایط مغز انسان تنها شکست ها را برای شخص یادآوری می کند و فرد از پیروزی ها و موفقیت ها و نقاط قوت خود غافل می گردد. سعی کنید بعد از ضرر در بورس زمانی را به نوشتن موفقیت ها، نقاط قوت و مهارت های خود بر روی کاغذ اختصاص دهید. باید تلاش کنید که مجدد به خودتان یادآوری کنید که در کنار ضرر، موفقیت هایی را نیز در طول زندگی و کسب و کار بدست آورده اید. داشتن اعتماد به نفس به مرور باعث می شود تا نیروی لازم برای سرمایه گذاری را بدست آورید.

 

مطالعه زندگی افراد موفق دنیا

با مطالعه کتاب اصول ثروتمند شدن و دست یافتن به موفقیت مالی کاملا متوجه خواهید شد که تنها شما دچار شکست و ضرر نشده اید. تمام افراد موفق امروز در ابتدای راه بارها و بارها با ضررهای مالی زیادی مواجه شده اند و در حال حاضر نیز مواجه می شوند. مطالعه این نوع از کتاب ها باعث میشود بتوانید شکست را بپذیرید و برای سرمایه گذاری مجدد قدم های بهتر بردارید. از شکست باید درس گرفت و آن را به دید مدرسه و دانشگاه دید تا در موفقیت های بعدی موثر باشند.

 

گام های کوچک بردارید

معامله گرانی که به تازگی به دنیای بورس و سهام قدم می گذارند، ممکن است بخاطر سودهایی که در ابتدای راه بدست می آورند، به یکباره دچار غرور شده و سرمایه گذاری های بزرگی را انجام دهند. بعد از ضرر در بورس این گروه از افراد باید بدانند که شرط رسیدن به پله های بالاتر، قدم گذاشتن بر روی پله های پایین می باشد. در نتیجه باید با سرمایه گذاری های کم شروع کرد و به مرور و با کسب تجربیات بیشتر به سرمایه افزود.

 

دانش خود را بیشتر کنید

دلیل ضرر در بازار سهام را اگر به خوبی جستجو کنید، کاملا متوجه خواهید شد که در برخی از جوانب سرمایه گذاری در این بازار با نقص مواجه هستید. یادگیری در بازار سرمایه یکی از اصلی ترین گام ها برای موفقیت در بازار بورس می باشد، در نتیجه باید بتوانید همیشه در حال یادگیری باشید. مسلط شدن بر تکنیک های تحلیل بنیادی و تکنیکال، اصلاح نواقص موجود در استراتژی معاملاتی خود، یادگیری تکنیک های معاملاتی بیشتر و صدها مورد دیگر، همگی نه تنها بعد از ضرر در بازار سهام، بلکه در شرایطی که رو به سود هستید نیز مهم و ضروری می باشد.

 

نتیجه گیری

در تمام سالهای فعالیت در این بازار سهام ممکن است با ضرر در بورس مواجه باشید، مهم این است که با کوچکترین شکست میدان را خالی نکنید. افراد حرفه ای و موفق در این حوزه شکست را می پذیرند و با انجام تمرین های زیاد برای بالا بردن تمرکز ذهن و اعتماد به نفس و یادگیری بیشتر ابزارهای فنی برای معاملات بعدی خود را آماده می کنند. برای آشنایی با اصول روانشناسی در بازار سرمایه، یادگیری تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و هر آنچه که برای سرمایه گذاری در این زمینه نیاز دارید، می توانید از دوره های آموزش بورس تحلیل نوین استفاده کنید. برای اطلاع از دوره های آموزش بورس تحلیل نوین می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.