مدیریت ریسک در بازار سرمایه و سایر بازار های مالی

همه ی انسان ها به صورت طبیعی نمی خواهند وارد موقعیت های پر ریسک از لحاظ مالی و جانی شوند و در بسیاری از موارد این دوری از خطر به صورت خود آگاه انجام می گیرد اما برخی از مواقع نیز هست که نمی توان از این خطرات دوری کرد به صورتی که این ریسک ها جزوی از فرایندی است که شخص در آن فعالیت دارد مانند فعالیت های مالی در بازار سرمایه که به تمام فعالیت هایی که صورت می گیرد تا این خطرات کمترین آسیب را به فرد برساند مدیریت ریسک می گویند .

 معمولا گفته می شو اکثر افرادیکه وارد بازار بازار سرمایه می شوند با شکست مواجه شده و تنها عده ی قلیلی می توانند در آن به موفقیتی چشم گیر دست پیدا کنند. البته معیار های بسیاری وجود دارد که یک معامله گر را در بازار سرمایه به موفقیت می رساند یکی از این معیار ها، مدیریت ریسک در بازار سرمایه است که در ادامه این مقاله به برسی چگونگی انجام آن خواهیم پرداخت با ما در تحلیل نوین همرا ه باشد.

مدیریت ریسک به چه معناست؟

مدیریت ریسک درواقع به تمام فعالیت هایی گفته می شود که برای جلوگیری از صدمات  بیشتر در مواجه با خطرات انجام می پذیرد. در عرصه هایی مانند بازا رهای سرمایه (بازار سرمایه ، ارز های دیجیتال، طلا و …) هیچ قطعیتی وجود نداشته و سرمایه گذران همیشه باید خود را برای مواجه با خطرات و ریسک های احتمالی آماده کنند . برای این کار راهای بسیار زیادی وجود دارد که با به کار بردن استراتژی های مختلف در مواجه با خطرات ناشی از بازار می توان از آسیب های مالی بزرگ جلوگیری کرد.

مدیریت ریسک در بازار سرمایه

به طور کلی در هر کسب و کاری احتمال رخ دادن مسائل پیش بینی نشده و جود دارد که فرد باید خود را برای رویا رویی با این خطرات آماده کند و در مواقع حساس بهترین عملکرد را داشته باشد. بازار سرمایه نیز از این قائله مستثنی نیست و در آن احتمال رخ دادن اتفاقاتی وجود دارد که موجب کاهش سود یا ضرر مالی می شود.

در این حوزه افراد یا به خاطر ترس از ریسک کلا به آن ورود نمی کنند یا پس از ورود، بدون در نظر گرفتن ریسک های موجود اقدام به انجام معامله می کنند که در بیشتر موارد این افراد در طی مدت کمی باشکست موجه شده و این بازار را ترک می کند اما افرادی نیز وجود دارند که با درک دقیق از خطرات پیش روی خود در بازار سرمایه و ایجاد یک استراتژی مناسب برای مواجه با آن معمولا معاملات پربازده ای دارند و این افراد همان افراد موفق در بازار سرمایه اند.

راه های مدیریت ریسک در بازار سرمایه

معقوله ی مدیریت ریسک در بازار سرمایه به هیچ عنوان کار مشکل وپیچیده ای نیست و می توان به راحتی و با انجام یک سری برنامه ریزی ها و فعالیت های ساده آن را کنترل نمود که در این جا به برسی چند نکته ی مهم برای انجام یک مدیریت ریسک مناسب در بازار سرمایه خواهیم پرداخت.

پذیرش ریسک های موجود و آماده سازی برای رویارویی با هر اتفاق

از آنجایی که فرد معامله گر به هیچ عنوان به طور قطع از آینده ی بازار خبر ندارد از همان ابتدا باید خود را برای مقابله با هر رویدادی آماده کند. در بسیاری مواقع آنچه که معامله گر انتظارش را می کشد رخ نمی دهد و اگر به درستی شرایط را مدیریت نکند خود را در گیر مساله ای لاینحل می بیند که معمولا با انجام رفتارات هیجانی تن به ضرر خواهد داد. پس اگر از همان ابتدا فقط برروی یک نتیجه تمرکز کنید با محقق نشدن آن نمی توانید نتیجه ای خوبی از سرمایه گذاری خود بگیرید.

تشخیص و تحلیل ریسک

آینده نگری و تشخیص خطرات ممکن و همچنین تحلیل میزان تاثیر منفی اتفاقات پیشبینی نشده بر سهام ازجمله مهم ترین اقدامات برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه است که در آن فرد سرمایه گذار پیش از انجام معامله تمام احتمالات موجود را بررسی کرده و میزان تاثیر این ریسک ها را می سنجد و با درک صحیح از آن ها اقدام به انجام معامله می کند. در این مرحله باید اتفاقاتی نظیر جنگ، آسیب رسیدن به پلتفرم معاملاتی و … که به صورت غیر مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر گذار هستند را نیز در نظر گرفت.

تعریف استراتژی مناسب برای مدیریت ریسک در بازار سرمایه

به تمام برنامه ریزی هایی یک سهام دار برای واکنش نشان دادن در هنگام مواجه با ریسک انجام می دهد استراتژی مدیریت ریسک گفته می شود. مرحله بعدی که پس از شناخت ریسک و تحلیل آنها باید صورت بگیرد روش مقابله با ریسک است این مرحله شامل تمام واکنش هاییست که در مواجه با ریسک های موجود انجام می پذیرد و گاهی به راحتی تعیین یک حد ضرر در معامله انجام میگیرد.

نظارت و بررسی

در آخرین مرحله از مدیریت ریسک در بازار سرمایه ، فرد سرمایه گذار با بررسی مدام، میزان تاثیر برنامه و استراتژی در نظر گرفته شده را بر ریسک می سنجد که این مرحله مستلزم تحلیل بسیار است.

منظور از ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک چیست؟

به طور کلی دربازار سرمایه دو نوع ریسک وجود دارد که به آن ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک می گویند. باتوجه به افت و خیز های بازار و نوسانات ارزش سهام ها، با رخ دادن اتفاقاتی که بر کل بازار و سهام ها اثر گذار باشد برای آن اتفاق پیشبینی نشده، اصطلاح “ریسک سیستماتیک” را در نظر می گیرند. اما به اتفاقاتی که باعث تغییرات در ارزش یک سهم خاص می شود ریسک غیر سیستماتیک می گویند.

انواع ریسک در بازار سرمایه

ریسک بازار

در این ریسک نوسانات کل بازار باعث تغیر بازده می شود که به آن ریسک نوسانات بازار نیز می گویند. سرمایه گذاران تقریبا همه روزه با این نوع از ریسک سر و کار دارند و متداول ترین ریسک بازار سرمایه است . معمولا در این مواقع با در نظر گرفتن حد ضرر می توان در جهت مدیریت ریسک اقدام کرد. که البته تعیین حد ضرر نیز به تحلیل و محاسبات فرد بستگی دارد.

ریسک نقد شوندگی

ریسک نقدینگی یا نقد شوندگی میزان سرعت و سهولت در تبدیل سهام به نقدینگی را بیان می کند و هرچه راحت تر و سریع تر بتوان سهام خریداری شده را به نقدینگی تبدیل کرد ریسک نقد شوندگی آن سهم پایین تر است. مثلا اگر ارزش سهام شما به مقدار هدف تایین شده برای سود رسیده باشد یا اینکه به حد ضرر تایین شده برسد اما خریداری نباشد که آن سهم را از شما خریداری کند آن سهم ریسک نقد شوندگی بالایی داشته است.

ریسک اعتبار

بیان کننده قدرت باز پرداخت اصل و سود وام توسط وام گیرنده است. در این ریسک ممکن است فرد سرمایه گذار اصل و یا سود سرمایه ی خود را به دلیل ناتوانی از باز پرداخت وام از دست بدهد. ریسک اعتبار زمانی رخ می دهد که فرد وام گیرنده بخواهد از جریان نقدی آینده بدهی اکنون خود را بپردازد.

ریسک های عملیاتی

ممکن است یک شرکت با مشکلات فراوانی رو به رو شود که موجب تغییرات منفی در ارزش سهام آن شرکت گردد. برای مدیریت این ریسک بهترین راه تشکیل پرتفوی متنوع است تا در صورت بروز این اتفاق، فقط بر روی بخشی از سهامتان تاثیر گذار باشد و سود سهام خریداری شده شما در دیگر بخش ها جبران کننده ی خسارات وارده گردد.

نکات جامع مدیریت ریسک در بازار سرمایه

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که هیچگاه نمی توان ریسک بازار های مالی را به صفر رساند پس پیشنهاد می شود قبل از انجام معامله تمام ریسک ها را پیشبینی کرده و استراتژی مناسبی برای مدیریت ریسک اتخاذ نمایید.

برای موفقیت در بازار سرمایه علاوه بر داشتن دانش فنی قدرت کنترل احساسات و ریسک پذیری نیز بسیار مهم است که باید آن در خود پرورش دهید در بسیاری از مواقع سرمایه گذاران به دلیل نداشتن کنترل بر احساسات، اضطراب و کنترل نکردن هیجان خود پایبندی به استراتژی های تایین شده را زیر پا می گذارند.

همیشه تنها تعیین حد ضرر و حد سود برای مدیریت ریسک کافی نیست و افراد حاضر در بازار سرمایه می بایست از استراتژی های مناسب با هر ریسک استفاده کرده و بر آن پایبند باشند.

در بازار سرمایه ریسک پذیر باشید؛ ریسک پذیر بودن به طور مستقیم با روحیات و شخصیت فرد و همچنین اهمیت سرمایه مورد نظر در ارتباط است. بازار سرمایه بازار قطعیت محض نیست و باید با احتیاط کامل وارد آن شد افرادی که فقط درصدی از سرمایه ی خود را وارد بازار سرمایه می کنند معمولا ریسک پذیر تر از افرادی هستند که بخش عظیمی از سرمایه خود را به این بازار اختصاص داده اند.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *