سرمایه گذاری کلاغی در بورس چیست؟

سرمایه گذاری کلاغی در بورس

سرمایه گذاری کلاغی یکی از شیوه های رایج در سرمایه گذاری بورس می باشد که بر مبنای اطلاعات نادرست است .در واقع در این سبک فرد بدون اطلاع دقیق  و بر اساس تقلید از دیگران اقدام به سرمایه‌گذاری می کند. این تقلید کورکورانه و بدون آگاهی احتمالاً نتیجه جز شکست نخواهد داشت . برای آشنایی بیشتر با این سبک سرمایه گذاری در ادامه با تحلیل نوین؛ برگزارکننده دوره آموزش بورس در مشهد همراه باشید.

سرمایه‌گذاری کلاغی چیست؟

با توجه به شیوه رفتار کلاغ در طبیعت، این پرندگان در ادبیات فارسی نماد بی فکری و تقلید می باشند. در سبک سرمایه گذاری کلاغی فرد بدون هیچ فکری دست به تقلید از دیگران و توجه به نظرات و شایعات  آن ها می زنند. اما باید توجه داشت که  در بازار هر فردی به فکر منافع خود است و برای رهایی از ضرر و به دست آوردن سود بیشتر این شایعات را گسترش می دهد که  در اغلب موارد منجر به ضرر شما می شود. پس لازمه جلوگیری از ضرر های  مالی توجه به برخی مسائل و اصول در شیوه سرمایه گذاری است که به بیان آنها می پردازیم.

پیامد سرمایه گذاری کلاغی

همان طور که گفته شد سرمایه‌گذاری به شیوه ی کلاغی روش درستی برای سرمایه‌گذاری نیست و حتی شاید این شیوه در کوتاه مدت باعث سود فرد شود. اما باید توجه داشت که این شیوه نمی‌تواند همیشه کارآمد باشد و احتمال ضرر آن بیشتر است.

 لازم به ذکر است که بسیاری از افرادی که این شیوه سرمایه‌گذاری را انتخاب می کند حتی ممکن است زمان زیادی را صرف پیگیری این شایعات و اخبار نادرست داشته باشند. این در حالیست که اگر این زمان را صرف کسب آموزش و دانش کنند می توانند نتیجه بهتری داشته باشند؛ چرا که اگر در سرمایه گذاری خود دچار شکست شوند ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست داده  و دیگر به دنبال سرمایه گذاری نباشند. حتی ممکن است که با شیوه سرمایه گذاری کلاغی سرمایه خود را از دست دهند و دیگر قادر به سرمایه گذاری نباشند.

این یک مساله طبیعی و کاملا اثبات شده می  باشد که افراد تقلیدکار همیشه دچار استرس می باشند و براحتی بازیچه سایر معامله گران خواهند شد. این افراد به دلیل ضعف در تصمیم گیری و قدرت اختیار، براحتی تحت تاثیر تبلیغات منفی و شایعات سایر معامله گران قرار گرفته و در اغلب مواقع نیز چیزی جز شکست و از دست دادن سرمایه را به همراه نخواهند داشت.

راه های غلبه بر سرمایه گذاری کلاغی در بورس

به منظور غلبه بر شیوه رفتاری و معماله گری به سبک کلاغی لازم است چند اصل و راهکار مهم را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:

اطلاعات خود را گسترش دهید

باید توجه داشته باشیم که در سرمایه‌گذاری به جای اینکه زمان زیادی را به بررسی شایعات بپردازیم و در واقع سبک کلاغی را دنبال کنیم. سعی کنیم  که اطلاعات خود را در خصوص شرکت‌هایی که قصد خرید سهم آنها را داریم افزایش دهیم.

همان طور که در ۲۴ اصل سرمایه گذاری به سبک وارن بافت اشاره شد، او هیچگاه بدون مطالعه و تحقیق سرمایه گذاری انجام نمی داد و همچنین به شایعات و اخبار هم توجه زیادی نمی کرد.

بر روی موارد محدود و مطمئن  متمرکز شوید

بهتر است به جای این که دائماً بر اساس تقلید از دیگران در حال خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف باشیم صرفاً توجه خود را به چند مورد که در حیطه آگاهی مان  است محدود کنیم. چرا که این شاخه دوانی ها نمیتواند روش مناسبی برای سرمایه گزاری باشد و باعث ضرر و زیان خواهد شد.

انتخاب الگو به جای تقلید

به جای تقلید  کور کورانه از دیگران بهتر است که یک فرد موفق در انجام فعالیت های بورسی را به عنوان الگو خود انتخاب کنیم. تقلید کردن از دیگران بدون آگاهی قطعا نتیجه مثبتی نخواهد داشت چرا که تصمیم گیری در این شرایط هیچ علمی پشتوانه آن ندارد و حتی اگر در انجام چند معامله سود حاصل شود اما در طولانی مدت  این گونه نخواهد بود.اما در الگو برداری از سبک افراد موفق به طور کامل بایستی در مورد سبک آن ها اطلاعات کسب کرد و این سبک را در طولانی مدت میتوان  مورد استفاده قرار داد.

وارن بافت به عنوان یک فرد موفق ،بر انتخابات  الگو در سرمایه گذاری به خصوص برای افراد تازه کار تاکید کرده است 

 استفاده از ابزارهای تحلیلی

منظور از تحلیل تکنیکال این است که تغیرات بازار را بشناسید و پیش از سایر افراد بتوانید تصمیم  های سرمایه گذاری جدید را اتخاذ کنید. در تحلیل بنیادی ما به دنبال این هستیم که ارزش ذاتی سهام ها را مشخص کنیم و بتوانیم این ارزش خالص را با ارزش فعلی مقایسه کنیم  و بهترین سرمایه گذاری را انجام دهیم.   

با استفاده از این دو ملاک میتوان اطلاعات مفید را راجع به ارزش سهام و سرمایه گذاری به دست آوریم و بدون نیاز به تقلید از دیگران دست به سرمایه گذاری موفق بزنیم.

پس برای جلو گیری از این زیان ها روشی که باید به کار بست این است که اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهید و آموزش های لازم را کسب  کنید. موسسه تحلیل نوین  این امکان را برای شما فراهم آورده است که بتوانید این آموزش ها را به صورت آنلاین و افلاین دریافت نموده و در سرمایه گذاری به یک متخصص تبدیل شوید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *