۲۴ اصل در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

سبک سرمایه گذاری وارن بافت

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت به عنوان سبک  یک فرد موفق در عرصه فعالیت های بورسی، می ‌تواند راهنمای خوبی برای فعالان این عرصه باشد. وارن بافت که سبک سرمایه‌گذاری خود را از بنجامین گراهام الهام گرفته  و این سبک را بر اساس یک سری اصول معین سازمان بندی نموده و در اختیار دیگران قرار داده است. اگر بخواهیم سبک سرمایه گذاری بافت را به طور خلاصه بیان کنیم، بافت در کسب و کارهای اجرایی و عملیاتی شریک میشود و یا سهام آن ها را میخرد، سپس سود حاصل از آن را در بورس، اوراق قرضه و غیره سرمایه گذاری می کند. تحلیل نوین؛ برگزارکندده دوره های آموزش بورس در مشهد در ادامه به ۲۴ اصل وارن بافت در سرمایه گذاری اشاره خواهد داشت.

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

سرمایه گذاری را برای خود پیچیده نکنید

سرمایه گذاری در بازار بورس کار  پیچیده و مشکلی نبوده و حتما نیازمند آن نیست که شما دانش و مهارت بالایی در این زمینه داشته باشید و یا در این رشته تحصیل کنید؛ فقط کافی است با اصول اولیه سرمایه گذاری آشنا باشید و بر اساس همین اصل وارن بافت صرفا در شرکت های سرمایه گذاری می نمایید که مبنا عمل و حیطه فعالیتشان مشخص باشد .

خودتان به یک معامله گر تبدیل شوید

بافت معتقد است که هر فرد در بازار بورس می تواند به یک معامله گر موفق تبدیل شود؛ لازمه این امر این است که بر  روی خود سرمایه گذاری کند و توانایی ریسک پذیری خود را ارتقا دهد. همچنین انتخاب یک سبک معین و مشخص در عرصه فعالیت های بورس میتواند به هموار شدن این مسیر کمک کند.

در هر شرایطی خونسردی خود را حفظ کنید

لازم است  به  این  مسئله  توجه  داشت  که بازار بورس دائماً در حال نوسان می باشد. یک فرد  سرمایه گذار باید این ویژگی را داشته باشد که در هنگام این نوسانات خونسردی خود را حفظ کرده و به اقدامات معقول دست بزند و شتابزده عمل نکند . مثلا، زمانی که قیمت یک سهام افول داشت سریعا اقدام به فروش آن نکند.

صبر؛ مهم ترین سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

وارن بافت در سبک سرمایه گذاری خود، برای هر موقعیتی تقلا بی جا نمی کند و تنها زمانی اقدام به سرمایه گذاری میکند که از موفق بودن آن اطمینان داشته باشد و حتی ممکن بود برای یک سرمایه گذاری مدت زیادی صبر کند.

بر مبنای صبر و سرمایه‌گذاری بلند مدت در بازار بورس عمل کنید

یکی از مهمترین نکات در شیوه سرمایه گذاری وارن بافت، سرمایه گذاری بلند مدت است. وارن بافت خطاب به سرمایه گذاران می گوید: ( اگر آمادگی لازم برای نگهداری یک سهام تا ده سال آینده را ندارید ،پس استحقاق لازم برای نگهداری از آن به مدت ده دقیقه را هم ندارید. )

البته این به این معنی نیست که اگر شما اطمینان دارید که سهام تان متحمل ضرر می شود بازهم آن سهام را نگه دارید، بلکه این مسئله به این معنا است که سهام خود را برای پرداخت بدهی ها یا از این قبیل نفروشید.

با خرید سهام یک شرکت صاحب بخشی از آن شوید

سرمایه گذاری کردن در بورس بر روی اعداد و ارقام نیست، بلکه  بر روی شرکت ها است. لازمه یک سرمایه گذاری موفق براساس سرمایه گذاری به سبک وارن بافت آگاهی از تجارب آن شرکت است.  بر همین مبنا با تسلط بر تحلیل بازار روی شرکت‌های معتبر که فعالیت آنها بیش از ده سال است سرمایه گذاری کنید تا بتوانید یک نتیجه گیری کلی بر اساس عملکرد این شرکت داشته باشید.

به دنبال سرمایه گذاری در شرکت هایی که بافت عجیبی دارند نباشید

اگر به شرکت‌هایی که وارن بافت در آنها سرمایه گذاری کرده  دقت کنید متوجه خواهید شد که محصولات این شرکت ها  وجریان نقدینگی در آن ها مشخص است؛ در مقابل وی معتقد است که شرکتهایی که بافت عجیبی دارند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیستند و سودی برای سهامداران نخواهد داشت.

سبد سرمایه گذاری محدود داشته باشید

بافت در سبک سرمایه‌گذاری خود معتقد است که به جای اینکه به صورت پراکنده سرمایه گذاری کنید در چند حیطه محدود که در حوزه دانش و آگاهی شما می باشد سرمایه گذاری نمایید. در اینجا باید ذکر کرد که این مسئله به این معنا نیست که  شما تمام دارایی خود را فقط در یک جا سرمایه گذاری کنید چون این مورد نیز ریسک بالایی را به همراه  خواهد داشت. بهترین حدود سرمایه گذاری بین ۹ تا ۱۲ مورد است

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت در بلند مدت

سبک سرمایه گذاری بافت ،سبک بلند مدت است. وی معتقد است که سرمایه گذاری روزانه میتواند هزینه های اضافی بسیاری به همراه داشته باشد

سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

در شرکتهای سرمایه گذاری کنید که دارای حق فرانشیز هستند

بافت در سرمایه گذاری های خود همیشه به دنبال شرکت هایی بود که دارای حق فرانشیز هستند. حال سوال پیش می آید که چرا این شرکت ها؟  در واقع این شرکت ها به دلیل اینکه حق فروش امتیاز خود به شرکت های دیگر را دارند می توانند موفقیت و پایداری خود را حفظ کنند و به دنبال آن افزایش قیمت سهام آن شرکت را به همراه داشته باشند.

در سرمایه گذاری به شیوه های ارزشی عمل کنید

در سرمایه گذاری ارزشی به شیوه وارن بافت، در واقع بایستی سهام شرکت هایی را خرید که قیمت آنها ممکن است به خاطر برخی عوامل مثل: نوسانات بازار، افت بازار و یا مشکلات کوتاه مدت برای یک شرکت معتبر از ارزش واقعی شان کمتر باشد و بعد از گذشت زمانی دوباره ارزش اصلی و سود مناسب را برای شما فراهم آورد.

برخی از عواملی که شما میتوانید با برسی آن ها ارزش ذاتی سهام یک شرکت را به دست آورید شامل این موارد میشود :

  • p/B : نسبت قیمت سهام را به ارزش دارایی های یک شرکت بررسی می کند
  • P/E : نسبت قیمت سهام را به کل درآمد یک شرکت بررسی میکند.
  • درآمد خالص : درآمد شرکت را پس  از کم کردن تمام هزینه ‌ها و مخارج شامل میشود.
  • هرچه نسبت  ارزش سهام به این عوامل کمتر باشد می ‌تواند فرصت مناسبی را برای یک سرمایه گذار ارزشی فراهم آورد.

بازارهای نزولی بهترین فرصت برای خرید هستند

بیشتر افراد زمانی که بازار نزولی است  اقدام  به فروش سهام خود با قیمت پایین تری می کنند. بالعکس بافت به این بازارها علاقه زیادی داشت و این زمان را بهترین موقع برای خرید سهام می دانست، چرا که سهام شرکت هایی که ارزش بالاتری دارند را می ‌توانست با قیمتی پایین تر خریداری کند و پس از مدتی ارزش این سهام به حد واقعی و یا بیشتر از آن میرسید و در نهایت سود خوبی را عاید سرمایه گذاران می کرد.

 لازم نیست درگیر برنامه های اقتصادی کلان شوید

بافت به عنوان یک سرمایه گذار موفق، بیشتر بر روی عملکرد و برنامه های اقتصادی داخلی شرکت ها توجه داشت و خود را درگیر سیاست های اقتصادی کلان نمی کرد.

همراهی با رهبران شرکت؛ سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

یکی از مسائلی که بافت پیش از سرمایه گذاری به آن توجه بسیاری نشان میداد، انتخاب شرکت و برسی عملکرد مدیران آن است. چرا که شرکتی که دارای مدیران موفق باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که سهام این شرکت رشد قیمت بیشتری داشته باشد.

روی شرکت ها سرمایه گذاری کنید نه بر روی اعداد و نمودارها

زمانی که شما تصمیم به سرمایه گذاری دارید بر روی  عملکرد  شرکت ‌ها در بلند مدت توجه کنید و نه به ارقام و نمودارها چرا که این ارقام و نمودارها معمولاً عوامل را در کوتاه مدت  نشان می دهند .

دنباله رو عوام نباشید

هر فردی در سرمایه گذاری ممکن است شیوه خاصی عمل نماید؛ این مسئله به معنی درست بودن یا غلط بودن  شیوه او نیست. بهتر است که شما نیز برای خود سبک خاصی را انتخاب نموده و بر اساس اصول این سبک اقدام به عمل نمایید و نه بر اساس اقدامات  دیگران.

به دنبال تایید بقیه نباشید

وارن بافت درس بزرگی از بنجامین گراهام آموخت. «نه، حق با شماست و نه حق با شما نیست؛ چون در هر دو حالت مردم تائیدتان می‌کنند.» بر اساس این مسئله در سرمایه گذاری به دنبال توصیه ها و نظرات مردم نباشید و بر اساس حقایق و اصول درست اقدام به عمل نمایید.

در شرکتهای سرمایه گذاری کنید که در حیطه آگاهی شما باشند

بافت به این مسئله معتقد بود که برای فعالیت خود در بورس، محدوده معینی بر اساس آگاهی های خود انتخاب نبوده و صرفا در این محدوده مشخص اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

آقای بازار و حاشیه امن را درک کنید

این دو مفهومی هستند که بافت آن ها را در سبک سرمایه گذاری خود ارائه داده است. و منظور از اقای بازار، این است که تحت تاثیر نوسانات بازار و اقدامات دیگران قرار نگیرید و مفهوم حاشیه امن به سرمایه گذاری به شیوه ارزشی اشاره دارد.

مخالف جریان بازار عمل کنید

بافت در سبک سرمایه گذاری خود زمانی که همه اقدام به فروش میکردند، می خرید و زمانی که همه به دنبال خرید بودند، میفروخت، با به کار بردن این شیوه، بافت توانست سود خوبی را به دست آورد.

تحقیقات خود را گسترش دهید

وارن بافت به عنوان یک الگو موفق در عرصه فعالیت های بورس، به طور متوسط  روزانه حدودا شش ساعت از وقت خود را به مطالعه می پردازد و همچنین خود نویسنده چندین کتاب مفید در زمینه اقدامات بورسی و سرمایه گذاری است. بافت ،کتاب سرمایه گذار هوشمند نوشته بنجامین گراهام را به سرمایه گذاران توصیه میکند و به آن ها پیشنهاد می کند که حتما اطلاعات خود را در زمینه تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال ، مدیریت سرمایه و روانشناسی  بازار سرمایه افزایش دهند.

با تمام نیرو حرکت کنید

بافت معتقد است که سرمایه گذاران بایستی با سطح بالایی از دانش و جدیت گام بردارند و در این راستا فهرستی از شایستگی ها و عادات موثر در عرصه فعالیت های بورس تهیه نمایند و در  مسیر این عوامل حرکت کنند.

درس از اشتباه؛ اصل مهم در سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

اشتباهاتی که  دیگران در زمینه فعالیت های بورسی داشته اند می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد و با درس گرفتن از اشتباهات دیگران مانع تکرار آن ها شوید.

یک سرمایه‌گذار اصولی و دقیق باشید

بافت در سرمایه گذاری خود بسیار دقیق عمل میکرد و پس از آن که به نتیجه قابل قبولی می رسید  اقدام به سرمایه گذاری می کرد. در واقع بافت برای خود اصول معینی داشت که همیشه بر مبنا آن ها و محتاطانه عمل میکرد.

سخن پایانی سرمایه گذاری به سبک وارن بافت

یکی از اصول مهمی که وارن بافت در شیوه سرمایه‌گذاری خود به آن معتقد بود، این است که  خودتان شخصاً برای سرمایه گذاری های تان تصمیم بگیرید. لازمه تحقق این اصل این است که شما اصول سرمایه گذاری مالی را بیاموزد. تحلیل نوین این امکان را برای شما فراهم نموده که از طریق دوره های حضوری و آنلاین با کمک متخصصان این مرکز بتوانید به یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای تبدیل شوید.

ورکشاپ رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود در ورکشاپ رایگان مجموعه تحلیل نوین شرکت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *